6 راه برای ساده کردن فرایند یادگیری یک زبان خارجی

امروزه بلد نبودن یک زبان خارجی همه‌چیز را مشکل می‌کند. در کشورهای آمریکا و انگلستان یادگیری یک زبان دوم چندان اهمیت ندارد زیرا این کشورها کشورهای انگلیسی‌زبان هستند اما زمانی که از آمریکا خارج می‌شوید با زبان‌های مختلف روبه‌رو می‌شوید. همچنین اگر بخواهید برای کار یا تحصیل از کشور خود خارج شوید به زبان دون نیاز خواهید داشت.

در حقیقت حرف زدن به یک زبان دیگر به تلاش و پشتکار زیادی نیاز دارد. حتی اگر هرروز تمرین کنید بازهم تسلط به یک زبان دیگر می‌تواند زمان‌بر باشد. حتی ممکن است به علت نداشتن پیشرفت خسته شده و دست از کار بکشید. دانستن زبان دوم مزیت‌های مختلفی دارد. با دانستن یک زبان دیگر نه‌تنها می‌توانید با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید بلکه می‌توانید ازلحاظ روحی هم اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید.

بنابراین اگر می‌خواهید از مزیت‌های دانستن زبان دوم بهره ببرید، در ابتدا باید بدانید که چگونه می‌خواهید مهارت زبانی خود را ارتقا دهید. در اینجا 6 راه برای یادگیری زبان جدید را به شما معرفی می‌کنیم.

1. هرروز لغات جدیدی را تمرین کنید.

نمی‌توان در طی یک روز تمام زیروبم یک زبان جدید را فراگرفت. گاهی اوقات حتی با یادگیری کلمات جدید ازآنجایی‌که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید نمی‌توانید آن‌ها را به خاطر بسپارید. برای غلبه بر این مشکل باید روزانه لغات مشخصی را حفظ کنید. ازآنجایی‌که یک فرد بالغ باید یک لغت را 150 بار تکرار کند تا آن را به خاطر بسپارد، بنابراین باید روزانه یک کلمه یا تعداد مشخصی از کلمات را یاد بگیرید.

برای این کار می‌توانید روزانه لیست مشخصی از کلمات را تمرین کنید و یا اینکه هرروز کلمات جدیدی که در مکالمه می‌شنوید را یادداشت کرده و آن‌ها را چندین بار تمرین کنید.

2. تا جاییکه می‌توانید زبان جدید را تمرین کنید (بخصوص با افراد بومی آن زبان).

بهترین راه برای یادگیری یک زبان جدید صحبت کردن به آن زبان است. خواندن قواعد و دستور زبان به‌تنهایی نمی‌تواند کافی باشد. اما گاهی اوقات افراد ازآنجایی‌که تصور می‌کنند نمی‌توانند خوب صحبت کنند از صحبت کردن به زبان دوم خودداری می‌کنند. درنتیجه مهارت گفتاری‌شان پیشرفت نمی‌کند.

بهتر است که با بومی‌های زبان مقصد صحبت کنید. اگر 5 دقیقه با یک بومی اسپانیایی صحبت کنید، در مقایسه با صحبت با فردی که دو سال در اسپانیا تحصیل کرده بود، چیزهای بیشتری فرامی‌گیرید. بنابراین بهتر است که 80% زمان مکالمه خود را به صحبت با بومی‌ها اختصاص دهید.

3. به رادیو یا تلویزیون انگلیسی‌زبان گوش دهید.

بخشی از فرایند یادگیری یک زبان جدید به یادگیری آهنگ و ریتم آن زبان بستگی دارد. برای مثال، در زبان فرانسه با تشدید گذاشتن بر کلمات مختلف یک جمله نمی‌توان معنی آن را تغییر داد (برخلاف زبان انگلیسی). اما با گوش دادن به نحوه تلفظ به‌راحتی می‌توان زبان آموزان مبتدی فرانسه را از زبان آموزان پیشرفته تشخیص داد. درنتیجه باید تا جای ممکن به زبان مقصد گوش فرا داد.

با دقت به کلمات و تلفظ ها گوش دهید زیرا کلمات در جملات و متون مختلف آهنگ و معانی مختلفی دارند. وقت‌هایی که گوینده نگران، ناراحت یا عصبانی است آهنگ صدای او چه تغییراتی پیدا می‌کند؟ حتی گوش دادن به زبان خارجی در رادیو و تلویزیون هم می‌تواند تأثیر خوبی ایجاد کند.

4. معنای کلمات مختلف در فرهنگ لغت یک‌زبانه بیابید.

از انجاییکه همیشه برای یک کلمه معادل مستقیم وجود ندارد بنابراین استفاده از فرهنگ لغت می‌تواند دردسرساز باشد. هرچند معادل مستقیم کلماتی مانند اشیا یا خوراکی‌ها وجود دارد اما یافتن معانی مفاهیم کمی دشوار است. بنابراین با کمک فرهنگ لغت یک زبانه می‌توانید توضیح کامل معنای یک کلمه را دریابید.

5. در صورت اشتباه سریعاً اشتباه خود را تصریح کنید.

اگر در حین یادگیری زبان دچار اشتباه شدید بلافاصله اشتباه خود را تصریح کنید و جمله درست را چندین بار تکرار کنید. در این صورت مغز شما از بروز اشتباه مجدد خودداری کرده و آن را در ذهنتان ثبت می‌کند.

6. همیشه یک دفترچه یادداشت به همراه داشته و لغات جدید را یادداشت کنید.

اگر زبان‌آموز مبتدی هستید ممکن است این کار برایتان دشوار باشد زیرا همیشه در حال یادگیری کلمات جدید هستید اما زمانی که به سطح متوسط یا پیشرفته وارد می‌شوید فرایند یادگیری کندتر می‌شود. زیرا در اوایل کار کلمات و عبارات آسان‌تر را فرا خواهید گرفت، بنابراین فرایند یادگیری سریع‌تر است. با ورود به مراحل پیشرفته همه‌چیز دشوارتر خواهد شد.

زمانی که به مراحل پیشرفته وارد شدید داشتن یک دفترچه از لغات جدید به شما یادآوری می‌کند که هنوز در حال یادگیری هستید. تا زمانی که از زبان جدید استفاده کنید، پیشرفت خواهید داشت.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم